Seznam.cz zřejmě napadl hacker a ochromil vyhledávání

Zpráva na Seznam Fulltext Blogu z 25. května 2011

„Dnes jsme přikročili k nasazování Robota 3.0 do ostrého provozu. Samozřejmě to sebou nese určitá rizika. Dají se očekávat delší prodlevy načítání stránky výsledků nebo ojedinělé výpadky dostupnosti služby fulltextu.

Z hlediska uživatelské použitelnosti se v zásadě nic nemění. Uživatelé mohou pozorovat rozdílný počet výsledků (většinou větší) nebo drobné změny pořadí. Toto se týká především informačních dotazů (hodinky, parfémy..) Navigační dotazy (konopiště, magistrát praha..) by měly být co nejpodobnější současné produkci, tj. na prvním místě navigační výsledek (HP zámku Konopiště, magistrát prahy..) a následně seřazené ostatní výsledky.“

Celá zpráva včetně komentářů: http://fulltext.sblog.cz/2011/05/25/54

Jde skutečně o nasazení nového Robota 3.0?

Podle reakcí uživatelů v diskuzi pod výše uvedenou zprávou jsou od 25. 5. 2011 výsledky fulltextového vyhledávání na Seznam.cz natolik nerelevatní, že se o nasazení nového robota nemůže jednat v žádném případě. Nejpravděpodobnější je, že nyní nemají na Seznamu robota žádného.

Foto: PaperKraft.net

Je to zřejmě útok hackera

Všechno nasvědčuje tomu, že se Seznam.cz snaží utajit úspěšný útok na svůj vyhledávač. Ten vyřadil dosavadního a velmi dobře fungujícího robota z činnosti a nahradil jej generátorem náhody. Vzhledem k tomu, že nasazení nového robota 3.0 bylo již delší dobu plánováno, nikomu jeho „nasazení“ podezřelé nepřišlo. Kvalita vyhledávání je však nyní taková, že se o funkčního robota jednat v žádném případě nemůže a upřímně se divím, že jsem s touto teorií přišel jako první.

Útok na stránky Seznam.cz musel způsobit velké škody, protože i po sedmi dnech se ve vyhledávání stále zobrazují náhodně generované výsledky.

Fandím Seznamu.cz

Přeji Seznamu co nejrychlejší zprovoznění fulltextového vyhledávání nejméně v kvalitě před osudným 25. květnem 2011. Pokud se to v dohledné době nepodaří, mohl by se tento den jmenovat Černá středa českého internetu.

Anketa

Jak to podle vás bylo?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Tento článek vyjadřuje názor jeho autora, Ivana Kvise.

Sdílejte:

Jak se vám líbí tento článek? Pět hvězdiček znamená, že hodně. Děkujeme za vaše hodnocení.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
O autorovi

Ivan Kvis

Ivan Kvis je autorem většiny článků na Krizi v ČR. Je disčeštinyk a disfaktik. To znamená, že v jeho článcích mohou být pravopisné i faktické chyby. A jsou.

Počet komentářů: 6

 1. Také fandím Seznamu!
  Seznam.cz dle mého skutečně nasadil nového robota. Pokud jde o generátor náhodného pořadí, je mi divné, proč mám na určitou vyhledávací frázi jeden můj web stabilně už 7. den na 333. pozici?

 2. Měním názor – jsou to náhodná čísla – dnes jsem náhodně na 332. místě
  :-)))

 3. Váš posun vpřed vypadá spíše na robota, který po zralé úvaze upravuje pozice. Asi jste zapracovala na SEO a výsledek se dostavil 🙂 Gratuluji.

 4. Děkuji. Dnes už 331. a jsem šťastná jako blecha. Brzo budu v balíku!

 5. Google je za tím každopádně. Dává totiž výrazně lepší výsledky vyhledávání a lidé, kteří doposud používali Seznam si toho začínají všímat. Seznam využívá především starší generace a ta díky reklamě v TV Google zkouší a často na něj přechází.
  Robot 3.0 měl zřejmě vylepšit relevanci výsledků, ale bohužel se to zatím úplně nedaří.

Vložte komentář

Váš e-mail nebude ostatním čtenářům zobrazen.


*