Rozhovor s tvůrcem KdeJsme.cz Ondřejem Malačkou

Krize v ČR exkluzivně

Internetový magazín Krize v ČR již od svého vzniku přináší mimo jiné svým čtenářům informace o zajímavých projektech a zajímavých lidech. Tentokrát se výjimečně podařilo spojit obojí a přinášíme vám rozhovor se zajímavým člověkem, který stojí za vznikem zajímavého projektu.

KdoJsme.cz

Webová aplikace KdeJsme.cz vám umožní vyhledat četnost příjmení nebo jména v rámci České republiky. Jednotlivé četnosti příjmení nebo jména jsou zobrazeny v mapě České republiky s rozlišením na okresy.

Velký úspěch

Díky nejmenované sociální síti se webová aplikace KdeJsme.cz šíří v dobrém smyslu slova jako mor a zaznamenává mezi uživateli obrovský úspěch. Nikde jinde si nemohou snadno ověřit četnost výskytu svého příjmení v ČR, případně zjistit, že v naší republice žije Hajzl, nejvíce Kokotů je v Praze a Dušínové již u nás vymřeli.

Rozhovor s autorem webu Ondřejem Malačkou

Náš investigativní spolupracovník Jiří Fuchs pro náš magazín získal autora webu KdeJsme.cz k exkluzívnímu rozhovoru. A nejen to. Navíc dokonce získal příslib, že mu v rozhovoru můžeme tykat.

Krize v ČR:

Můžeme Ti fakt tykat?

Ondřej Malačka:

🙂

Krize v ČR:

Co o sobě našim čtenářům a především čtenářkám prozradíš? Za sebe mohu říci, že neodpovídáš obecně zažité představě o tom, jak má vypadat ajťák 🙂

Ondřej Malačka:

Tak to sice díky, ale za to že jsem ajťák se nijak nestydím 🙂 Vybral jsem si jen obor, který mi připadal perspektivní a na který bych mohl mít i talent. Navíc, pokud by se mi podařilo uchytit samostatně, tak co může být lepšího, než být pánem svého času.

Velmi rád sportuji (člověk nemusí umět vše, aby ho to bavilo, často spíš naopak :)) a díky relativně svévolnému rozložení času, tak nemusím přijít o žádnou zajímavou akci, která nemusí být zakončena pouze sportovně 🙂

Krize v ČR:

Už jsem zaslechl názor, že jsi český Zuckerberg. Proto se nemohu nezeptat, vytvořit KdeJsme.cz byl Tvůj nápad, nebo jsi někde získal inspiraci?

Ondřej Malačka:

Tak tohle mohlo být myšleno pouze hodně nadneseně. Stránky KdeJsme.cz vidím spíš jako krátkodobý úspěch, který brzy vyprchá a půjde nám tak spíše o udržení nějaké alespoň trochu slušné  návštěvnosti. V tomto případě by v Česku byla tisícovka větších Zuckerbergů. Navíc, když jsem to jméno uslyšel, tak jsem ani zprvu nevěděl kdo to je 🙂

Nápad na takovouto aplikaci vznikl v hlavě Jaroslava Rozmana (mého kolegy na FITu). Zabývá se rodokmeny a někdy v první půli května nám ukázal dekstopovou aplikaci, která uměla při troše strpení přibližně to, co první verze stránek KdeJsme.cz. Mě to ihned zaujalo a říkal sem si, že to může zajímat daleko více lidí a byla by škoda to nezpřístupnit širší veřejnosti. Jakmile jsem si našel o jednom z víkendů trochu času, tak vznikla první verze.

Krize v ČR:

Jak a proč tě vlastně napadlo něco takového realizovat?

Ondřej Malačka:

Na to jsem již zřejmě částečně odpověděl v předchozí otázce, ale přepisovat ji přece nebudu 🙂

Navíc, na první pohled šlo vidět, že to není nic náročného. Stačilo vzít soubor z ministerstva vnitra, pomocí pár skriptů ho dostat do podoby, aby se dal jednoduše nahrát do databáze a pak si jen pohrát s generováním obrázků na základě těch dat 🙂 To by zvládl minimálně každý druhý 🙂

Navíc sem si říkal, že bych tím mohl udělat reklamu nejen sobě (a třeba získat nějaké zakázky na zajímavé stránky), ale i dalšímu projektu na kterém se podílím (pujcsi.to).

Krize v ČR:

Čekal jsi takový úspěch?

Ondřej Malačka:

Tak že to bude zajímat celkem dost lidí jsem doufal, ale že se tomu stane až tak rychle již ne. Ono je to ale zase projekt, který je postavený spíše na rychlém vzestupu a mým momentální cílem je, aby byl pomalý pád 🙂

Navíc nedovedu odhadnout, když návštěvnost klesne, tak na jakých hodnotách se ustálí. Věřím ale, že určitou cílovou skupinu lidí si najde.

Krize v ČR:

KdeJsme.cz využívá volně dostupné databáze Ministerstva vnitra ČR. Bylo třeba se s ministerstvem nějak domlouvat, nebo je možné z databáze získávat data přímo?

Ondřej Malačka:

No, toť otázka 🙂 Já jsem již kdysi viděl podobnou aplikaci, která ovšem pro dané příjmení pouze řekla, kolik takových příjmení je v celé ČR. Předpokládám tedy, že když ty data stát sám zveřejňuje, tak proč je jen nezobrazit atraktivněji, než procházet soubor o milionech řádků.

Krize v ČR:

Chystáš nějaké nové funkce či vylepšení, která budou přivádět návštěvníky na web opakovaně? Já v tuto chvíli vidím jako nejzajímavější funkci zjištění četnosti křestních jmen, které lze využít při výběru jména dítěte.

Ondřej Malačka:

Ano, momentálně na projektu nepracuji pouze já, ale i další z kolegů Honza Samek. U něj také běží momentální server a při zvýšené návštěvnosti také díky jeho přičinění stránky zažily pouze krátkodobý výpadek. Spolu tedy do budoucna plánujeme ještě další vylepšení stránek.

Konkrétní ty křestní jména nám přišla vhodná, když jsme viděli, že k nám chodí celkem dost lidí z fór právě s tématikou, kterou ty uvádíš.

O některém z víkendů tedy plánujeme přidat časovou osu, která umožní pro většinu příjmení zobrazit počet jmen v ČR i v jiném roce než 2010 a máme ještě celou řadu nápadů, které bychom rádi realizovali, jakmile čas dovolí.

Krize v ČR:

Pomohl návštěvnosti nějak výrazně článek o webu KdeJsme.cz uveřejněný na nejmenovaném nejdůvěryhodnějším portálu iDnes?

Ondřej Malačka:

Ty články které tam byly zveřejněny návštěvnosti pomohly (konkrétně asi 4000 přístupů), ale na návštěvnosti se zdaleka nejvíc podepsal facebook a přístup z emailů a článek na živě.

Krize v ČR:

Máš nějaké podobně dobré nápady?

Ondřej Malačka:

Nějaké nápady bych měl, jak jsem již řekl, momentálně bych chtěl o něco více  rozšířit stránky pujcsi.to. Další nápady zatím neshledávám až tak atraktivní, abych jim momentálně vyčlenil čas 🙂

Krize v ČR:

Na svém webu http://www.malacka.cz/ nabízíš levně vytvořit webové stránky. Platí po tomto úspěchu stále to „levně“?

Ondřej Malačka:

Tak momentálně již mám živnostenský list a nebudu tak muset řešit věci na dohodu a podobně, ale na cenu by to nemělo mít vliv.

Myslím si, že moje ceny  jsou tak na 50% toho, co by si řekly nějaké jiné firmy, což mám i na některých konkrétních odhadech ověřené. Navíc mým hlavním cílem je spokojenost zákazníka, protože si myslím, že by tomu tak i mělo být a to ve všech oborech.

Krize v ČR:

Děkujeme za rozhovor.

Ondřej Malačka:

Děkuji za pozvání do těchto krásných prostor 🙂

Zeptejte se i Vy

Pokud máte nějaký smysluplný dotaz i Vy, zeptejte se v diskuzi pod tímto článkem. Vaše dotazy předáme.

Sdílejte:

Jak se vám líbí tento článek? Pět hvězdiček znamená, že hodně. Děkujeme za vaše hodnocení.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
O autorovi

Ivan Kvis

Ivan Kvis je autorem většiny článků na Krizi v ČR. Je disčeštinyk a disfaktik. To znamená, že v jeho článcích mohou být pravopisné i faktické chyby. A jsou.

Počet komentářů: 2

  1. Nedá mi to a musím se zeptat.Co myslel p.Malačka větou:Děkuji za pozvání do těchto krásných prostor.Mínil tím kanceláře Krize v ČR,nebo jiné místo? Děkuji za odpověď.

  2. Pan Malačka myslel krásný prostor na stránkách našeho magazínu.

Vložte komentář

Váš e-mail nebude ostatním čtenářům zobrazen.


*