Využití Moderní teorie portfolia – Harry Markowitz

Faktorová analýza

Dnešní turbulentní doba přináší mnoho výzev pro aplikovanou makroekonomii či řízení úrokových sazeb.

Státní správa se nepochybně snaží jít s dobou, digitalizovat a být moderní, proto si i my v rámci naší ekonomické rubriky představíme některé moderní ekonomické teorie.

A jelikož si naše platforma krize-cr.cz klade za cíl pomáhat obyčejným lidem, kterým nyní díky vysoké inflaci klesá hodnota jejich majetku, začneme Moderní teorii portfolia (Modern portfolio theory, MPT), která je zaměřena efektivní správu investičních portfolií.

MPT vznikla již v roce 1952, kdy ji představil ekonom Harry Markowitz, který za ni později získal Nobelovu cenu, nejedná se tedy o nic nového, nicméně doposud je to jedna z nejznámějších teorií pro řízení investičních portfolií, kterou v původní nebo upravené podobě využívají největší světové investiční společnosti.

Jedná se o matematický model pro sestavení portfolia aktiv, tak aby byl pro danou úroveň rizika maximalizován výnos portfolia. Teorie je postavena na předpokladu, že vlastnit různé druhy finančních aktiv je méně riskantní než držet pouze jedno aktivum.

Klíčovým je v rámci Markowitzovy teorie pochopení, že výnos a riziko by se neměly posuzovat samostatně, ale podle toho jak přispívají k celkovému riziku a výnosu portfolia. Výsledkem aplikace teorie by měla být nižší volatilita či vyšší výnosnost investičního portfolia.

Více informací o této teorii naleznete například na Wikipedii.

Praktickou aplikaci teorie poté nabízí česká investiční platforma Analytical Platfrom. Vlastníte-li akciové portfolio, můžete si zdarma vyzkoušet, jak si dle teorie Harryho Markowitze stojíte a nechat si doporučit, jak byste měli portfolio upravit. Jak využití vypadá v praxi se můžete podívat na analýze portfolia věštce z Omahy, Warrena Buffeta, prostřednictvím aplikace Portfolio Manager.

Vedoucí ekonomické rubriky, Ivan Kvis. 🙂

Sdílejte:

Jak se vám líbí tento článek? Pět hvězdiček znamená, že hodně. Děkujeme za vaše hodnocení.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
O autorovi

Ivan Kvis

Ivan Kvis je autorem většiny článků na Krizi v ČR. Je disčeštinyk a disfaktik. To znamená, že v jeho článcích mohou být pravopisné i faktické chyby. A jsou.

Buďte první, kdo přidá komentář k tomuto článku!

Vložte komentář

Váš e-mail nebude ostatním čtenářům zobrazen.


*