Rybičková pedikúra je hazard s vaším zdravím

Již nějaký pátek se nás snaží provozovatelé takzvané rybičkové pedikúry přesvědčit, že je to hit, trend a kdoví co ještě. Rybičková pedikúra je zřejmě velmi dobrý byznys, protože bláboly o této metodě pedikúry jsem zahlédla i v nějakém televizním pořadu o celebritách a určitě správně předpokládám, že redaktoři podobné informace nešíří zdarma. Dalším znakem, který ukazuje na slušný výdělek provozovatelů rybičkové pedikúry je, že nohy do akvária dnes lze strčit v každém jen trochu cool vietnamském salónu. V honbě za výdělkem bohužel provozovatelé rybičkové pedikúry hazardují se zdravým svých klientů.

Rybičková pedikúra

Problémem rybičkové pedikúry jsou otřesné hygienické podmínky

Jako provozovatelka úspěšné pedikérské praxe vím, jak je časově, finančně a administrativně náročné provozovat pedikúru tak, aby bylo na 100% chráněno zdraví mých klientů. V mé výbavě je horkovzdušný sterilizátor s nucenou cirkulací vzduchu, jehož bezchybná funkčnost je pravidelně kontrolována akreditovanou laboratoří. Dále používám několik typů certifikovaných desinfekčních roztoků a podobně. Vše je přísně kontrolováno příslušnými orgány a všechny kontroly v mé provozovně Pedikúra Brno – Hana Kvisová proběhly bez závad.

Proti tomu provozoatelé rybičkové pedikúry nedodržují ani ta nejzákladnější hygienická pravidla. Lidé prostě strkají nohy do akvária hezky po sobě jak přidou do salónu. Představa, že přede mnou ožíraly stejné rybky ve stejné vodě nohy několika desítkám jiných lidí mi nedělá dvakrát dobře. Naše legislativa si zatím zřejmě s tímto fenoménem neumí poradit, protože jinak by tento typ pedikúry nemohl být nikdy povolen.

Jak by měla být rybičková pedikúra provozována

Aby se bezpečnost rybičkové pedikúry alespoň torchu přiblížila například mé vlastní metodě pedikúry Diamond Art, museli by její provozovatelé dodržovat alespoň tyto základní podmínky:

– výměna vody a desinfekce akvária certifikovaným prostředkem po každém zákazníkovi

– každý zákazník musí být ožrán novou sadou rybiček a stará sada musí být humánním a ekologickým způsobem zlikvidována. Chytit po někom na nohy něco ošklivého nikdo z vás určítě nechce.

–  všechny sady rybiček musí být před použitím zkontrolovány veterinářem, zda nemají nějakou nemoc

Pokud alespoň tyto základní podmínky rybičkový pedikérský salón nedodržuje, určitě si dobře rozmyslete zda jej naštívíte. Riziko nákazy je bohužel obrovské.

Anketa

Máte odvahu zkusit rybičkovou pedikúru?

Nahrávání ... Nahrávání ...

Sdílejte:

Jak se vám líbí tento článek? Pět hvězdiček znamená, že hodně. Děkujeme za vaše hodnocení.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

Počet komentářů: 7

 1. Reklama na vlastní provozovnu? 3. 7. 2013 @ 17:49

  Tak by mě zajímalo, co tím chtěla autorka říct? Nejspíš nic, jenom sdělit čtenářům, že má ten nej nej pedikérský salon v Brně, a to ostatní je špatné. Kdyby si do tohoto článku nevkládala odkazy na svoji provozovnu, snad bych jí i věřil, že je pohoršena rybičkovou pedikůrou. Takto to spíše vypadá jako PR článek, který patří do kategorie inzerce nebo komerce, nikoliv do Ekonomická krize v ČR.
  Když mám málo zákazníků, musím udělat vše pro to, aby mě nějací přibyli, třeba sesmolím tento seriozně se tvářící článek, že?
  No, já alespoň vím, které pedikůře se mám vyhnout.

 2. Smyslem článku je upozornit na skutečná a závažná rizika tzv. rybičkové pedikúry. Některé rybí salóny už si uvědomují, že jako pedikúra tato služba kvůli hygienickým podmínkám nemůže projít a nově této hrůze říkají rybičková masáž. Pokud vás pobuřuje, že jsem si do článku z mého oboru dala reklamu a jen kvůli tomu nepřijdete na nejlepší pedikúru v Brně, tak je mi to líto. Přesto rybičky nedoporučuji ani Vám.

 3. Popřečtení komentáře pána ,, reklama na vlastní provozovnu“ jsem se upřímně zasmála 🙂 Pedikúra se píše s ú a ne s ů, to je za prvé a když se pán zamyslí nad článkem, tak usoudí, že to má hlavu i patu. Mám salon v Praze, a po nás hygiena jde jako blázen. Bazíruje na kravinách, které mozek nebere, ale vietnamcům povoluje suchou pedikúru, rybičky a technický materiál na nehtovou modeláž. Je až s podivem, jak u nás můžou být tyto vietnamské podniky stále otevřeny.

 4. Je pravdou že vietnamská komunita nedodržuje při práci normy, které musí dodržovat jiní pedikéři v celé ČR. Ovšem tzv. rybičková pedikúra není dostupná pouze u vietnamské komunity, ale i v jiných salonech. Kde je voda filtrována přes několik filtrů a desinfikována. Mezi jednotlivými klienty je doba 15 min. Tato doba slouží k vyčištění vody. Rybky použité jsou měněny a jsou splněny všechny podmínky jejich chovu.
  V tomto případě kdy jsou dodrženy všechny podmínky pro provozovaní rybí pedikúry. Je tato pedikúra zcela bezpečná a velmi příjemná. Nicméně lidské ruce zkušeného pedikéra/ky jsou bezkonkurenčně lepší. Rybky jsou dobré jako doplněk. Nejsou schopny odstranit velmi tvrdou kůži. Ale jako pomocníci při lupence a odstranění jemné odumřelé kůže jsou výborné.

 5. Proboha lidi, kterej blbec tohle psal? Zase nějakej chytrolín co si myslí že sežral moudrost světa a nejspíš co si chtěl udělat dobrou reklamu na svůj nejlepšejší a nejbáječnější salon v celém Brně a široko daleko, bla bla bla :-D. Voda v akváriích je čištěna a filktrována několika různými filtry, navíc je akvárium ozařováno UVC lampami,které zahubí všechny bakterie. Takže žádné riziko nehrozí. Navíc na světě zatím není znám jediný případ kdy by tato rybička přenesla jakoukoliv nemoc na člověka-a to o něčem svědčí,že? To že to hygiena nekontroluje je další žvást který mě pobavil, hygiena chodí a to pravidelně několikrát do roka,a divte se-mnohem častěji než do pedikérských salonů, při hygienických kontrolách bývají odebíráný vzorky vody a také prováděny stěry z vnitřních stěn akvárií-jakmile by se zde nalezly nějaké bakterie, provozovnu by jim hygiena bez diskuzí zavřela. Mimo jiné nohy před ponořením do akvária, bývají důkladně umyty a vydezinfikovány, a samozdřejmě důkladně prohlédnuty, zda němají nějaké náznaky plísně či jiného přenosného onemocnění,což zkušená pedikérka pozná, nohy také nesmí jevit známky poranění-krvácení, pokud toto zákazník nesplní, tak je bohužel odmítnut, zákazníka se také dotazují zda má nějaké onemocnění atd… Teda aspoň tak to chodí u nás na pedikůře a nemůžu si stěžovat. Bezpečnost rybí pedikůry potvrdil dokonce i hlavní hygienik z Prahy, četla jsem o tom článek někde z roku 2014. Mimo hygienu, navštěvují tyto salony i kontroly z veterinární správy, kontroluje se zda nedochází k týrání zvířat,zda mají rybičky vhodné prostředí, dostatek prostoru,kvalitu a teplotu vody, jak bývají zatěžovány, zda netrpí hladem atp… A ještě na závěr pro autora tohoto článku: Co takhle sepsat článek nabádající lidi ať nechodí na veřejná koupaliště? Tam si lidé nejen máčí nohy,ale celé upocené tělo, mastné vlasy, přirození, semtam si někdo lokne nebo vdechne vody nosem, a pak to zas vyzvrátí zpět do bazénu, a určitě se najde i prase které se tam párkrát za den vymočí, nemluvě o všech možných kožních chorobách které vesele roznáší nejen ve vodě,ale i ve sprchách a šatnách. V ostatních evropských zemích tyto rybičky fungují naprosto normálně běžně, v rakousku, německu,maďarsku a i jiných zemích, jsou dokonce i vyhlášené rybí lázně, kam jezdí na ozdravné pobyty (ischioterapii) lidé z celého světa. U nás takovéto lázně bohužel nejsou a tak lidé kteří potřebují tuto ozdravnou kůru, musí zamířit bohužel za hranice. Děkuji těm salonům,které nám umožňují smočit si aspoň ruce nebo nohy.Musím souhlasit s prvním komentářem od pána, aspoň všichni víme, jakému salonu se v Brně vyhnout 🙂

 6. Tak tenhle článek mě zvedl ze židle. Autorka má asi málo kšeftů, tak kope kolem sebe! Rybí pedikůru vřele doporučuji, ale ano, ve specializovaném salonu, kde dodržují hygienu, a sakra že musí dodržovat! Takže ano, autorky salonu se zdaleka vyhněte!

 7. Nic ve zlém, ale velmi obtížně lze brát v potaz názor člověka, který neví, jak se slovo „pedikúra“ píše.
  Více zde: Proč se píše pedikúra a ne pedikůra?

Vložte komentář

Váš e-mail nebude ostatním čtenářům zobrazen.


*