Rozhovor se specialistou na celní deklarace a INTRASTAT

Na naše dotazy bude odpovídat Petr Janák, který je v současné době jedním z největších odborníků za slovo vzatých (a vzatý byl, to jsem si všiml) na zastupování v celním řízení pro dovoz a vývoz mimo EU, dále na vyhotovení a elektronické zasílání měsíčních výkazů INTRASTAT. Petr Janák je také provozovatelem portálu www.procleno.cz, kde lze nalézt všechny potřebné informace a aktuality potřebné pro bezproblémové vyřízení celních formalit a INTRATATU.

Za magazín Krize v ČR se ptá Ivan Kvis.

Jak jsi se k tomuto oboru dostal?

Celníkem jsem chtěl být už od svých devíti let po zhlédnutí seriálu Ve znamení Merkura o práci československých celníků.

Ukázka ze seriálu:

 

To se mi nakonec podařilo a své zkušenosti jsem začal sbírat už od roku 1991 jako zaměstnanec Celní správy, z jejichž řad se posléze rekrutovalo nejvíce budoucích celních deklarantů. I já jsem nakonec přešel na tzv. druhou stranu“ a usilovně pracoval několik let u jedné z prvních začínajících firem v Brně jako celní jednatelství. Zvyšující se potřeby rodiny,kalkulačka ze studentských let a slib mé ženy,že to na čas podrží, mě přesvědčili o tom, že taky zkusím nahlédnout pod pokličku živnostenského podnikání. Založil jsem vlastní „živnost“ a vydržel jsem u toho dodnes.

Jaký vliv měl na tvé podnikání vstup České republiky do EU? Dle mého laického pohledu jich muselo mnoho ukončit činnost.

Po vstupu do EU v roce 2004 přišla spousta mých kolegů i velkých celních jednatelství včetně mě o mnoho firem, které obchodovaly jen v rámci EU. Na mě se však usmálo štěstí a většina mi jich zůstala. Nicméně i já jsem nakonec musel v roce 2006 řešit nedostatek klientely dalšími vedlejšími pracovními poměry nebo brigádami, ale cílevědomou a koncepční prací jsem však již v roce 2008 fungoval jako dříve. V tomto dvouletém, pro mě velmi těžkém období jsem poznal, jak důležité je mít fungující rodinu a manželku, která vás podrží. Tímto jí z celého srdce děkuji.

Jak vnímáš ekonomickou krizi ve vztahu k tvému podnikání?

Momentálně je to dobrý, ale nikdy nevíš co se může stát, tak jsem se rozhodl zkusit se více věnovat prezentaci a zviditelnění na internetu. Výsledkem je nově spuštěný portál www.procleno.cz, který navrhl a zprovoznil internetový mág Ivan Kvis.

Spoléháš se při získávání nových klientů jen na internetovou prezentaci ?

To rozhodně ne, ale je to určitě jeden z lepších nástrojů jak dát o sobě vědět.

Plánuješ něco „velkého“ do budoucna ?

Mé plány jsou skromné, byť většina se mnou bude určitě souhlasit, že podstatné. Uživit rodinu a pokud možno dopřát ji klid a pohodlí. A nezdá se mi, že by to bylo málo.

Více informací o celních službách hledejte:

Celní deklarace a INTRASTAT

Sdílejte:

Jak se vám líbí tento článek? Pět hvězdiček znamená, že hodně. Děkujeme za vaše hodnocení.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
O autorovi

Ivan Kvis

Ivan Kvis je autorem většiny článků na Krizi v ČR. Je disčeštinyk a disfaktik. To znamená, že v jeho článcích mohou být pravopisné i faktické chyby. A jsou.

Buďte první, kdo přidá komentář k tomuto článku!

Vložte komentář

Váš e-mail nebude ostatním čtenářům zobrazen.


*