Prodej počítačů v roce 2012 klesne nejméně o 30%

Meziroční pokles prodeje počítačů v roce 2012 nejméně o 30%

Pokles prodejů stolních počítačů, notebooků a netbooků v České republice se bohužel ani v roce 2012 nezastaví. Nejvýraznější propad očekává analytická skupina magazínu Krize v ČR především v prodejích výpočetní techniky domácnostem. Situace však nebude uspokojivá ani ve firemním sektoru, který bude nucen v roce 2012 řešit mnohem závažnější problémy, než je obnova výpočetní techniky.

Ekonomické důvody poklesu prodeje počítačů 2012

Nejlevnější modely počítačů, které dopusud kupovali méně majetní uživatelé, nebude mít kdo kupovat. Vše nasvědčuje tomu, že rychlost rozevírání sociálních nůžek v roce 2012 nabere na tempu. „Pravicové reformy“ na český způsob (tzn. plošné zdražování všeho) negativní trend v prodeji počítačů nezanedbatelnou měrou podpoří.

Orientace výrobců na dražší počítače s vyšší marží

Na to už koncem roku 2011 reagovali velcí výrobci a dodavatelé výpočetní techniky prohlášeními, že pro rok 2012 se budou orientovat na výrobu a prodej lépe vybavených a výkonnějších počítačů s vyšší marží. Jejich krok je logický a snadno pochopitelný. I sebelevnější počítač bude totiž pro velkou část obyvatel nedostupný.

Vyšší ceny komponentů pro výrobu počítačů v roce 2012

Ruku v ruce s orientací výrobců počítačů na bohatší klientelu se i výrobci klíčových součástí budou snažit zvýšit své marže. První vlaštovkou je nárůst ceny pevných disků na dvojnásobek. Údajně kvůli záplavám v Thajsku. Předpokládáme, že někdy v prvním čtvrtletí roku 2012 vyhoří továrna na paměťové čipy. Jejich cena je totiž nyní stejně extrémně nízká,  jako byla cena pevných disků před záplavami. Na tyto skokové změny cen směrem nahoru doplatí především malí lokální výrobci, kteří narozdíl od velkých výrobců nemají dopředu nasmlouvané dodávky dílů.

Intel nebude mít konkurenci

Vše nasvědčuje tomu, že společnost AMD, která byla prakticky jedinou konkurencí pro Intel ve výrobě procesorů pro počítače, ukončí jejich vývoj a výrobu. To nebude znamenat nic jiného, než vyšší ceny procesorů.

Závěr

V roce 2012 se bude prodávat méně počítačů, prodávat se budou především dražší modely a pro běžného uživatele budou kvůli špatné ekonomické situaci i ty nejlevněší prakticky nedostupné. Celkový meziroční pokles prodeje bude nejméně 30%.

Autor článku Ivan Kvis je Intel Technology Expert.

Nejrychlejší servis počítačů a notebooků v Brně

nabízí servis PC, instalace počítačů, notebooků a netbooků. Instalace a přeinstalace Windows, odvirování počítačů, instalace WiFi a další servisní úkony. Více na Servis PC Brno

Ivan Kvis je Intel Technology Expert

Ivan Kvis – Servis PC Brno, Molákova, Brno-Líšeň najdete zde:

Sdílejte:

Jak se vám líbí tento článek? Pět hvězdiček znamená, že hodně. Děkujeme za vaše hodnocení.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
O autorovi

Ivan Kvis

Ivan Kvis je autorem většiny článků na Krizi v ČR. Je disčeštinyk a disfaktik. To znamená, že v jeho článcích mohou být pravopisné i faktické chyby. A jsou.

Vložte komentář

Váš e-mail nebude ostatním čtenářům zobrazen.


*