Kvůli krizi nakoupí armáda vyzbrojené oktávie

Místo drahých transportérů oktávie.

Česká armáda 1. dubna 2009 definitivně vypověděla kvůli ekonomické krizi a špatnému stavu veřejných financí zakázku na 107 bojových transporterů Pandur II, které měly stát 14,4 miliardy korun. Místo nich nakoupí speciálně upravené vozy Škoda Octavia Combi 1.9 TDI. To vyjde údajně levněji.

Vojenská verze Škody Octavia.

Úprava oktávie pro vojenské účely spočívá v zesílení konstrukce karoserie a montáži kulometu typu PKT na střechu vozu. Bylo také nutné zvýšit spotřebu nafty na desetinásobek, protože třílitrová spotřeba běžného modelu neodpovídá žádným vojenským předpisům, normám a hlavně zvyklostem. Někteří odborníci však tvrdí, že zvýšit spotřebu oktávie třeba jen o litr paliva je technicky nemožné a že spotřeba byla zvýšena pouze papírově. Co s bude s ušetřenou naftou samozřejmě nikdo neví.

Bylo nutné zesílit konstrukci.

K zesílení konstrukce karoserie civilního modelu muselo dojít po neúspěšné zkoušce průchodnosti zdí, při které byla vojenská verze Octavie lehce poškozena.

 

Fotografie poškozené Octavie ZDE.

Tento incident byl v rámci utajení testů označen jako běžná nehoda. Zdí projede v České republice každý den několik desítek oktávií, takže jedna navíc se ve statistikách lehce ztratí.

Hlasy proti nemají šanci.

Někteří odborníci však upozorňují na malý vnitřní prostor Octavie oproti obrněnému transporteru. Na to však významný vojenský činitel, který oktávie do výzbroje prosadil namítá: „Vzhledem k velmi nízké ceně takto upravené oktávie (cca. 20.000.000 Kč pozn. redakce) jich můžeme nakoupit hodně“. Sami vojáci si navíc velmi pochvalují dostatek místa a pohodlí na zadních sedadlech.

Proč Octavia.

Na otázku, proč padla volba zrovna na oktávku, nejmenovaný odpovědný činitel odpovídá: „Znáte nějaké jiné osobní auto, které je již v civilní verzi tak účinnou zbraní?“.

Video – úspěšný test jízdní stability vojenské Octavie.

Sdílejte:

Jak se vám líbí tento článek? Pět hvězdiček znamená, že hodně. Děkujeme za vaše hodnocení.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
O autorovi

Ivan Kvis

Ivan Kvis je autorem většiny článků na Krizi v ČR. Je disčeštinyk a disfaktik. To znamená, že v jeho článcích mohou být pravopisné i faktické chyby. A jsou.

Buďte první, kdo přidá komentář k tomuto článku!

Vložte komentář

Váš e-mail nebude ostatním čtenářům zobrazen.


*