Ekonomickou krizi má na svědomí Overconfidence

Overconfidence – přílišná sebedůvěra.

Podle psychologů trpí poměrně velké množství lidí přílišnou sebedůvěrou. Anglický termín pro tuto nemoc je Overconfidence. Lidé, kteří tímto onemocněním trpí mají tendenci přeceňovat své schopnosti, znalosti a dovednosti. Velmi často také přeceňují svou schopnost kontroly nad událostmi. Naopak rizika, která z jejich jednání mohou vyplývat, mají tendenci podceňovat.

Nemocní lidé ve vedoucích funkcích.

Zásadní problém pro světovou ekonomiku je, že v důležitých vedoucích funkcích je nemocnost Overconfidencí v podstatě stoprocentní. Zkuste si vybavit svého šéfa… tak, mám pravdu?

Dříve se takto nemocným vedoucím pracovníkům říkalo manažer západního typu, což znamená, že pokud se firmě dařilo, byla to jen a pouze jeho zásluha, pokud se nedařilo, byla to chyba všech ostatních. Dnes už víme, že takový manager trpí Overconfidencí.

Tito lidé způsobili ekonomickou krizi, ale dnes nám mnozí z nich bezostyšně radí, jak z ní ven.

Jaké je řešení.

Jediným řešením je výrazným způsobem zkvalitnit práci personalistů. Ti se musí co naučit takto nemocné lidi odhalovat a do důležitých pozic je nepouštět. A samozřejmě ty, co dříve proklouzli, co nejrychleji vypráskat. Jen tak máme alespoň nějakou šanci.

Znáte někoho, kdo trpí Overconfidencí?

Každý z nás má ve svém okolí někoho, kdo touto nemocí trpí a škodí vaší firmě, úřadu nebo svému okolí. Podělte se svými zkušenostmi v komentářích k tomuto článku.

Sdílejte:

Jak se vám líbí tento článek? Pět hvězdiček znamená, že hodně. Děkujeme za vaše hodnocení.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
O autorovi

Ivan Kvis

Ivan Kvis je autorem většiny článků na Krizi v ČR. Je disčeštinyk a disfaktik. To znamená, že v jeho článcích mohou být pravopisné i faktické chyby. A jsou.

Buďte první, kdo přidá komentář k tomuto článku!

Vložte komentář

Váš e-mail nebude ostatním čtenářům zobrazen.


*