Děti a počítač – krize ve výchově

Za vše může počítač, internet a televize.

Mnoho „odborníků“ prezentuje v médiích názor, že krvavé počítačové hry, násilí na internetu a v televizi je důvodem zvýšené agresivity mezi dětmi.

Doporučují omezit dětem přístup k počítačům, internetu a nedovolit jim sledování televizních pořadů s obsahem násilí. Někteří by dětem nejraději zakázali i pořady kde se mluví sprostě.

Televize ani internet však za nic nemůže. Za všechno mohou jen a jen rodiče.

Zakázat nebo omezit počítač je nejjednodušší cesta.

Je mnoho rodičů, kteří své děti odloží k počítači aby od nich měli klid. Tyto děti potom na počítači dělají to, co je pro ně jednoduché a co je baví. Většinou je to bohužel hraní krvavých her.

Po nějaké době si tito rodiče uvědomí, že jejich potomek tráví zabíjením virtuálních nepřátel příliš mnoho času, nebo si všimnou, že jejich ratolest ztrácí pojem reality a začne se násilně projevovat i mimo klávesnici a myš.

Proto mnoho z nich zavelí: na počítači budeš jen 20 minut denně. Tím získají pocit, že se zachovali dostatečně výchovně. Je to ale špatně.

Ukažte dětem na co je počítač.

Časově náročnější, zato však správná cesta je se dětem u trochu zavěnovat a ukázat jim, co všechno se dá kromě střílení na počítači dělat. Děti se rychle učí a toho je potřeba využít.

Moje dcera nyní hraje jen jednu hru (není v ní násilí) a o této hře si založila svůj blog. Tím, že tvoří a pravidelně přispívá na blog si trénuje sloh, gramatiku, práci s fotografiemi, úpravu a střih videa i základy práce při tvorbě internetových stránek. Při zapojování svých kamarádek do administrace svého blogu si navíc rozvíjí organizační schopnosti.

Pokud bych jí přístup k počítači omezil na 20 minut denně, tak její rozvoj počítačové gramotnosti výrazně omezím.

S televizí je to jednoduché.

Násilí v televizi je řešitelné také velmi jednoduše. Buďto se na televizi nedívat, nebo se dívat jen na kvalitní pořady. Vzhledem k tomu, že v současné době běží v televizi jen dva kvalitní pořady (Simpsnovi a Futurama) v nichž žádné násilím není, můžete zvolit variantu jakou chcete.

Doporučuji však spíše druhou variantu, protože oba výše jmenované seriály dětem formují smysl pro kvalitní humor, takže z nich nemusí nutně vyrůst suchaři (což je v současnosti cca. 96% populace).

Naše rada.

Nezakazujte, najděte si raději na své děti čas.

Autor článku Ivan Kvis je Intel Technology Expert.

Sdílejte:

Jak se vám líbí tento článek? Pět hvězdiček znamená, že hodně. Děkujeme za vaše hodnocení.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
O autorovi

Ivan Kvis

Ivan Kvis je autorem většiny článků na Krizi v ČR. Je disčeštinyk a disfaktik. To znamená, že v jeho článcích mohou být pravopisné i faktické chyby. A jsou.

Počet komentářů: 1

  1. heslo na facebook, email 26. 9. 2011 @ 21:41

    zjistím heslo na email, facebook. skype.. atd samozřejmne ze mensi provizi,,,

    v pripade zajmu mne kontaktujte na ing.utajen@gmail.com

Vložte komentář

Váš e-mail nebude ostatním čtenářům zobrazen.


*