CYRRUS – krize dorazila na komoditní trhy

Ptáme se odborníků z CYRRUS

Lze se proti ní zajistit?

Dnes jsme se rozhodli vyslechnout názory na krizi od odborníků – analytiků z CYRRUS.

CYRRUS a.s. je největší makléřská společnost na Moravě a tak nejspíše má smysl jim dát šanci se projevit na našem brněnském serveru.

Proberme si pár nejasností kolem stříbra – tento kov má tradičně podobnou investiční charakteristiku jako zlato, tj. je považován za formu dlouhodobého uchování hodnoty a zajištění proti inflaci.

Kde je rozdíl?

Hlavní odlišností je vyšší využití stříbra v  průmyslu, např. v automobilovém, nebo optickém, dále nalézá využití také ve zdravotnictví nebo textilním průmyslu. Poptávka pro využití v průmyslu tvoří cca 40% celkové poptávky. Nezanedbatelná je také zájem z oboru šperkařství. Největší část světové těžby stříbra se soustředí v zemích Latinské ameriky jako Peru, Bolívie a Mexiko, popř. Chile, dále se stříbro těží v zemích tradičně bohatých na nerostné zdroje jako Čína a Austrálie, v Evropě patří k největším těžařům Polsko a Srbsko.

Vývoj na trhu v poslední době

Po prodělané krizi před několika lety, kdy klesaly ceny snad všech komodit, nastoupily ceny stříbra prozatím trvající růstový trend. Od roku 2008, kdy se cena stříbra dostala pod 9 USD, až do současnosti cena bez větších výkyvů rostla. Počátkem března t.r. se cena dostala nad 35 USD, následně až na nové rekordy, kdy překonala maxima z roku 1980 (49,45 USD, tehdy k růstu ceny přispěly spekulace bratrů Huntových). Nový rekord je nyní 49,79 USD, byl dosažen 25.4. 2011.

Dlouhodobou příčnou růstu ceny stříbra je samozřejmě oživení světové ekonomiky a tím způsobená zvyšující se poptávka a spotřeba, jedním z faktorů jsou také rostoucí inflační očekávání nebo s poklesem vnímání rizika po krizi růst obchodní aktivity spekulantů. Nárůst v posledních týdnech před koncem dubna byl neopodstatněnou spekulativní „bublinou“.

Graf

Od přelomu dubna a května došlo k výraznému poklesu, za několik dní cena klesla o cca 30%. Důvodem byl zejména zásah chicagské komoditní burzy Comex, která zvýšila objem potřebných peněz k využití pákových obchodů. Požadovanou hodnotu navýšila z 14,500 USD na 16,200 USD. Tento krok přispěl k vyloučení části spekulantů z trhu a k propadu ceny. Zvýšení maržových požadavků i dlouhodobě přispěje na trhu se stříbrem k menšímu podílu spekulativních pákových obchodů a omezení volatility. Podobně např. RSI (ukazatel přeprodanosti a překoupenosti) před propadem dosahoval extrémní hodnoty 88,9b., kdy již hodnoty mezi 70 a 80 jsou nadprůměrné. Současné ceny kolem 35 USD za unci tak vrátily stříbro na fundamentálně opodstatněnou úroveň.

Vývoj poptávky po stříbru ilustruje graf níže vlevo, v devadesátých letech docházelo k plynulému růstu poptávky až na rekordní hodnoty v roce 2000, po krátkodobém vystřízlivění vidíme jasně pokles poptávky během krizových let 2008 a 2009 a v minulém roce vidíme opět výrazné oživení a přiblížení se původním rekordním hodnotám.

S rostoucí spotřebou stříbra klesají také dostupné zásoby, např. zásoby vykazované chicagskou komoditní burzou Comex (součást Chicago Mercantile Exchange), klesají již několikátý rok v řadě, jak ilustruje spodní graf.

Graf

Graf

Anketa CYRRUS

Má podle vás smysl do stříbra investovat?

Nahrávání ... Nahrávání ...

strong


Jak se vám líbí tento článek? Pět hvězdiček znamená, že hodně. Děkujeme za vaše hodnocení.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

Počet komentářů: 1

  1. kolemjdoucí 25. 5. 2011 @ 23:25

    Seriozní článek na Krizi v ČR, bezva!

Vložte komentář

Váš e-mail nebude ostatním čtenářům zobrazen.


*