CYRRUS o islandské prachové krizi v letecké přepravě

Rok se s rokem sešel a celý svět opět upíná své oči na Island. Barvitý západ slunce je tou příjemnější stránkou aktuální situace. Ale po zemětřesení v Japonsku nám příroda opět ukazuje, že i v roce 2011 bude hlavním tvůrcem bilancí a výsledovek firem a že predikce analytiků o růstu HDP prověří svou osobitou metrikou.

Loni jsme vůbec neměli tušení jak velký problém může díky islandské sopce nastat. Dnes jsme možná právě v rámci loňských zkušeností mírně chytřejší, ale naše obavy jsou pak logicky větší. Minimálně v  leteckých společnostech pokrývajících evropský prostor sílí nervozita. Ta je částečně posilněna i faktem, že cena ropy je o 20 dolarů vyšší než v loňském „islandské“ období a pasažéři se na paluby nevracejí tak rychle jak by se firmám líbilo. Hospodaření leteckých operátorů je napjaté. Představte si, že by Vám osobně někdo zavřel na šest dnů Vaši firmu. Anebo obchod či hospodu? Anebo oblíbený blog? Ve všech případech by se to dalo nazvat krizí. U firmy výnosy chybí, náklady zůstávají. Z nás, akciových analytiků,  se tak opět stávají meteorologové, po březnových událostech v Japonsku jsme znalí i logistiky a alespoň obecně tušíme, která firma např. z indexu DAX by na delším leteckém půstu prodělala více než je průměr.

Za 4 dny je bilance leteckých firem umístěných na burze tristní:  Lufthansa – 5,7% , Ryanair – 8,3% , IAG (ex British Airways a Iberia) – 8,8%.

Vydělat na stávající situaci mohou například alternativní dopravní zástupci, ale přínosy do jejich bilancí budou marginální. Loni CYRRUS sázel na akcie Eurotunnelu, osobně bych nyní nedoporučoval ani sázky proti leteckým firmám. Situace se totiž může velice rychle otočit a čekat na další problémy či ropu za 125 dolarů by mohlo být nepříjemně dlouhé. Ostatně loni se zrušilo v průběhu šesti dnů asi 100 000 letů, nyní se pohybujeme ve vyšších řádech stovek letů. Navíc sopka se zdá se uklidnila, ovšem na jak dlouho?

Anketa CYRRUS

Je aktuální situace s islandskou sopkou krizí v pravém slova smyslu?

Nahrávání ... Nahrávání ...

Sdílejte:

Jak se vám líbí tento článek? Pět hvězdiček znamená, že hodně. Děkujeme za vaše hodnocení.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

Buďte první, kdo přidá komentář k tomuto článku!

Vložte komentář

Váš e-mail nebude ostatním čtenářům zobrazen.


*