Pračka LG, dlouhodobý test Krize v ČR

Test pračky LG F1422QD

Museli jsme domů koupit novou pračku. To mě inspirovalo k vytvoření nejdlouhodobějšího a nejnezávislejšího testu v dějinách testování praček. Čest být účastnicí tohoto testu si vysloužila pračka LG F1422QD, kterou jsem pro naši domácnost, dle manželkou požadovaných parametrů, vyhodnotil jako nejlepší. Pračka byla zakoupena v běžné prodejní síti a během testu bude zatížena běžným domácím provozem.

Celková délka testu bude určena životností pračky a věříme, že bude dlouhý.

Po jedenácti letech se s námi rozloučila stará pračka

Po jedenácti letech věrné služby se s námi rozloučila pračka SAMSUNG P1205. Tehdy špičkový model s displejem, tlačítkem otevíranými dvířky, množstevní automatikou, velmi slušnou spotřebou vody a elektrické energie sloužil po celá ta léta bez jediného servisního zásahu.

Nicméně její definitivní rozlučka proběhla v úterý 2. srpna 2011 velmi stylově.  Při odstřeďování 1200 otáček za minutu se utrhl levý tlumič a pračka se jala demolovat naši kuchyň. Podmínky pro tuto činnost měla ideální, protože máme pračku instalovánu pod kuchyňskou linkou. Naštěstí jsem byl ihned na místě a pračku okamžitě vypnul. Než se buben zastavil, snažil jsem se ji držet alespoň přibližně na svém místě. To se povedlo a žádné škody na zařízení kuchyně nám naštěstí nevznikly.

Jak a proč jsem vybral pračku LG F1422QD

Že se naše stávající pračka SAMSUNG co nevidět odebere do věčných lovišť mě bylo už nějakou dobu víceméně jasné a proto jsem se po její náhradě pídil s předstihem. Naše domácnost je extrémně čistotná a bez pračky více než dva dny nevydržíme. Protože však také velmi nerad nakupuji za plné ceny, hledal jsem superkauf následujících parametrů, které manželka stanovila pro novou pračku jako minimální:

 1. 7kg prádla
 2. 1200 ot./min.

Další parametry, které bylo nutné dodržet kvůli místu instalace pod kuchyňskou linku:

 1. možnost podstavby s výškou 83cm
 2. hloubka max. 60cm

Několik výhodných nabídek jsem objevil, ale manželka jejich nákup vždy odmítla s tím, že ještě není potřeba. Nemusím zdůrazňovat, že v okamžiku, kdy jsme museli nákup ihned řešit, již nebyla žádná z výhodných nabídek aktuální. Byl jsem tedy vydán napospas nehorázně vysokým cenám elektrospotřebičů v ČR. Občas sice pračku za slušnou cenu najít lze, ale to vám ji zase nechtějí prodat – více v článku: Jak jsem nekoupil pračku v ePROTON.CZ.

Byl jsem tedy v tento okamžik odkázán jen na optické slevy elektronických a kamenných prodejen s bílou technikou.

Zcela limitujícím požadavkem se ukázala potřeba podstavby s nutností demontáže horního krytu pračky. Proto do finále postoupilo LG a BOSCH. Ve hře byl ještě PANASONIC, ten se nám líbil moc, ale hrůzostrašné reference zahraničních uživatelů ohledně spolehlivosti nás odradily. Dále by vyhovoval i SIEMENS, ale ten skutečně neví, co za své pračky chtít. Respektive ví, ale je to podle mého moc. BOSCH jsem nakonec vyřadil také, protože jsme pračku této značky měli jako svoji první a vydržela nám jen čtyři roky. Poté se na ní pokazilo snad vše co mohlo a místo opravy jsme raději pořídili již výše zmiňovaný SAMSUNG.  Proto se vítězem stala pračka LG F1422QD, která splňuje nebo překračuje všechny námi požadované parametry a v době nákupu na ni byly v některých obchodech poskytovány optické slevy.

Technická specifikace pračky LG F1422QD

Kapacita prádla pračky 7 kg
Maximální otáčky 1 400 ot./min.
Energetická třída A-10%
Spotřeba el. energie 1,19 kWh
Spotřeba vody 49 l
Účinnost praní A
Účinnost odstřeďování A
Hlučnost praní 54 dB
Hlučnost odstřeďování 69 dB
Kontrola nevyváženosti prádla Ano
Možnost podstavby Ano
Časové funkce intenzivní, předpírka, bez pomačkání, antialergické máchání
Přímé sprchování prádla Ne
Ochrana proti přetečení Ne
Programy pračky Vyváření, dětské prádlo, bavlna, syntetika, ruční praní/vlna, jemné tkaniny, Bio péče,
Objemný, přikrývky, rychlý 30, Bavlna rychlý, máchání + odstředění, odstředění
Funkce praní intenzivní, předpírka, bez pomačkání, antialergické máchání
Systém Fuzzy Logic
Komunikační displej Ano
Funkce UpDate Ne
Průměr plnicího otvoru 30 cm
Specifické funkce Direct Drive motor
Výška 84,2 cm
Šířka 60 cm
Hloubka 61 cm
Hmotnost 60 kg
Záruční doba 24 měsíců

Jak a kde jsme pračku koupili

V rozhodnou chvíli pro náš nákup byla pračka za nejlepší cenu v prodejně OKAY elektrospotřebiče poblíž našeho bydliště. Cena byla dokonce o facku nižší, než u polských internetových podvodníků s elektrospotřebiči. Navíc jsem na pračku dostal další neplánovanou slevu, když jsem po jejím rozbalení objevil drobný dolíček na levém boku. Vzhledem k podstavbě pračky pod kuchyňskou linku opticky nevadil, ale z principu jsem požadoval adekvátní slevu. Po krátkém smlouvání akceptoval vedoucí prodejny OKAY můj požadavek na její výši a mohli jsme začít prát.

První dojmy z pračky LG F1422QD

Klady

+ povedený design (LG by mělo vyměnit fotografa, protože na oficiálních obrázcích vypadá hůře než ve skutečnosti, což v době nakupování na internetu výrobek velmi poškozuje)

+ (ne)skutečně tichá ve všech režimech (i když jsem četl výtky zákazníků na hlučnost při 1400 ot./min., nic takového jsem zatím nepozoroval)

+ kvalitní konstrukce

Zápory

Popisky na čelním panelu jsou v angličtině.

Dlouhodobý test pračky LG F1422QD

5. srpna 2011

Instalace pračky a zahájení dlouhodobého testu v běžném domácím provozu.

16. srpna 2011

Velmi nás překvapila účinnost funkce „snadné žehlení“. Prádlo je skutečně mnohem méně zmačkané a podle manželky se žehlí opravdu snadněji. Zapnutá funkce „snadné žehlení“ se při praní projeví tak, že po ždímání pračka prádlo ještě několik minut převaluje.  Zřejmě kombinace poměrně velkého bubnu a onoho převalování způsobí, že je prádlo málo zmačkané a díky tomu se lépe žehlí. Každopádně s touto funkcí velká spokojenost.

4. září 2011

Manželka mi oznámila, že pračka je jako auto a musí se dobře zajet. Ten den prala 10x.

2. září 2015

Za celou dobu, co ji provozujeme nenastal žádný problém a pračka pere tiše stejně jako když byla nová.

28. září 2016

Za celou dobu, co ji provozujeme nenastal žádný problém a pračka pere tiše stejně jako když byla nová.

29. srpna 2017

Za celou dobu, co ji provozujeme nenastal žádný problém a pračka pere tiše stejně jako když byla nová.

13. května 2018

Za celou dobu, co ji provozujeme nenastal žádný problém a pračka pere tiše stejně jako když byla nová.

8. května 2019

Za celou dobu, co ji provozujeme nenastal žádný problém a pračka pere tiše stejně jako když byla nová.

 

Sdílejte:

Jak se vám líbí tento článek? Pět hvězdiček znamená, že hodně. Děkujeme za vaše hodnocení.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
O autorovi

Ivan Kvis

Ivan Kvis je autorem většiny článků na Krizi v ČR. Je disčeštinyk a disfaktik. To znamená, že v jeho článcích mohou být pravopisné i faktické chyby. A jsou.

Počet komentářů: 19

 1. A co dal.... 19. 9. 2014 @ 08:50

  Dobry den,
  dnes mame 19.9.2014… co dela pracka? 🙂

 2. Připojuji se 1. 12. 2014 @ 11:33

  Zdravím, také by mě zajímalo, jak je na tom LG se spolehlivostí. Všude je chválí za funkce, ale spolehlivost v čase je zásadně odlišnou veličinou. Může prát sebeběleji a pokud po 3 letech odejde do věčných lovišť, tak ať si jí výrobce nechá. Má někdo nějaké dlouhodobé zkušenosti s pračkou LG?

 3. Já ji mám a skvěle pere uz mnoho let 🙂

 4. Máme Lg již 6 let. Pere spolehlivě.
  Nevýhody:
  Alespoň na našem modelu nelze libovolně nastavit teplotu – mohu volit buď bez ohřevu, 40, 60, 90 stupňů, nic mezi tím.
  Není předpírka.
  Programy trvají poměrně dlouho. Např. bavlna na 60 stupňů trvá 3 hodiny. Se zakoupení LG jsem tento program přestala používat 🙁

 5. Disponuji dvěma pračkami LG a obě se odebraly tento týden do věčných lovišť,jedna po 7 a druhá po 5.5 letech…..stejná závada….ložisko…. 3500,- za výměnu s prací….byť ložisko i gufero stojí pár korun…..je součástí hřídele bubnu, kterou Vám LG ani servis neprodá….o jejich jednání nebudu raději mluvit 🙁
  Nyní jsem před nákupem nové, ale problém je, že dokud ty naše praly, nebylo co vytknout….

 6. Takže výběr nové je oříšek….

 7. I já potřebuji nahradit pračku, která nám dosloužila po 16 letech celkem spolehlivé ho provozu.

  I já jsem hledal pračku, která by umožňovala zasunutí pod deku kuchyňské linky. Nakonec jsem zvolil jeden z aktuálně prodávaných typů LG.

  Prozraďte, jak jste vyřešil zakrytování po demontáži 3 cm tlusté horní desky? Existuje nějaká standardně dodávaná součást? nebo jste to přelepil fólií (tak jsem to udělal já s minulou pračkou). Nebo jste to nechal nezakryté, jako cca 99% uživatelů ?

 8. Nechal jsem to nezakryté.

 9. Dobrý den, popravdě… účastnil jsem se testování praček a ze zkušenosti mohu říct, že pračky LG mi nepřijdou nijak dobré. Preferuji Bosche a případně nové Samsungy, ale LG spíše ne. Výkony dobré, technologie také, ale jsou hodně poruchové a kvalita praní srovnatelná s konkurenci. To důležité podle mě strádá na úkor chytrých, ale nikoliv nezbytných technologií.

 10. Musím zaklepat na dřevo, ale zatím běží bez závady. Pereme 2x denně.

 11. Super, 6 let je už na pračku docela slušná doba provozuje bez poruchy. Až se mi to nechce věřit, protože dneska ty pračky vydrží tak 4-5 let pak odchází minimálně ložiska atd. Jsem zvědavej na posun.

 12. Ahoj, myslíte, že po letech je pořád vhodná volba :)? Rozhoduji se pro pračku a rád bych právě nějakou LG. Koukal jsem na Heuréku, dtest a sem https://www.arecenze.cz/recenze-pracek/ a nejvíc se mi líbí asi LG F74A8QDS. Nějaký názor nebo zkušenost :)?

 13. Jednoznačně, pereme opravdu hodně a pračka LG je stále tichá a nemá sebemenší problém nebo dokonce závadu. Již teď mohu říci, že další pračka bude zase LG. S modelem, který se Vám líbí bohužel žádnou zkušenost nemám.

 14. Zdravím, mám po osmi letech právě odešlo ložisko, jinak je super.

 15. Pračka LG, pokud funguje, nemá chybu. Po pěti létech při ždímání zvuk tryskového letadla. Po rozebrání zjištěné závady – praskliny v zadní části plastové vany, průnik vody k hliníkovému kříži zalitému v plastu. Hliníkový kříž bobtná, oxiduje a trhá plast. Deformace vany kolem kříže, deformace gufera a jeho zničení o rotující buben. Proniknutí vody k ložisku a jeho zničení. Rezavý buben z „nerezu“, totálně rozežraná část hliníkového kříže bubnu, ke které má doléhat a těsnit přední „límec gufera. Vše neopravitelné. Jen zadní část bubnu s guferem a ložisky stojí kolem 2.400 Kč, cenu hliníkového kříže bubnu jsem už raději nezjišťoval.
  Pokud by se jednalo jen o výměnu ložisek a gufera, tak to lze svépomocí za 500,- Kč i s poštovným z e-shopu. Vzhledem k k výše popsaným závadám by však oprava v servisu /a ta je nutná, pokud chcete zachovat 10-ti letou záruku na motor/, vyšla cca na polovinu nové pračky.
  Použitý materiál – litý hliník, je v agresivním prostředí pracích prostředků spolehlivým „kurvítkem“, které omezuje životnost pračky cca na 5 let.

 16. Tak já mám zatím štěstí. Stále bez problému, a to jede každý den.

 17. Dobrý den,

  díky za všechny ty rady a odkazy. Mně zaujala tahle https://www.vybero.cz/lg-f72j5hy3w LG pračka. Zatím se mi jeví jako nejlepší v kombinaci ceny i výkonu a hodně se divím, že taková značka je celkem za přijatelný peníz. Nemáte někdo prosím zkušenosti konkrétně s tímto modelem?
  Díky.

 18. Pěkná recenze, obecně jsou pračky LG vnímány jako ty nejméně poruchové, následovány značkou Samsung. Takže jste vybral dobře 😉

 19. Zdar, nám právě odešlo ložisko na stejné pračce do věcných lovišť. Koupená je asi taky 2011. Takže 9 let. Předchozí Whirpool vydržela cca 15 let – tam jsem ale opravoval tlačítka a ke konci začala téct. A to jsme dost často prali. Vypadá to, že další pračka vydrží 5 let, jak někteří píší výše. Díky za sběrný dokument.

Vložte komentář

Váš e-mail nebude ostatním čtenářům zobrazen.


*