Návrh reformy veřejných financí podle elektrotechnika

Už se nemohu dále dívat na diletatntské kroky současné vlády Petra Nečase při realizaci reformy veřejných financí. Plošné zdražování čehokoliv a zvyšování všech daní je správná cesta, bohužel je však prováděna se značnou dávkou populismu a nedůsledně. Například zvýšení snížené sazby DPH jen o 4% považuji za kosmetickou úpravu, která nemohla fungovat. Z pozice vystudovaného elektrotechnika si myslím, že moje ekonomické znalosti jsou minimálně na stejné úrovni, jako kteréhokoliv chemika. Proto předkládám k všeobecné diskuzi vlastní návrh kroků, který povede k rychlé nápravě stavu veřejných financí a vyrovnanému státnímu rozpočtu.

Návrh reformy veřejných financí podle elektrotechnika

Dvě sazby DPH – základní a zvýšená

Jsem pro zachování dvou sazeb DPH. Ne však ve stávající podobě. Navrhuji zavést základní sazbu DPH ve výši 20%. Základní sazba bude uvalena na zbytné výrobky jako je elektronika a podobně. Zvýšenou sazbu DPH ve výši 30% navrhuji zavést především u potravin, léků, energií a podobně.

Ruku v ruce s touto úpravou sazeb DPH však musí přijít systémová opatření, která zamezí dovozu levnějšího a kvalitnějšího zboží z okolních států. Pro začátek navrhuji postavit hned za hranicemi policejní hlídky, které zkontrolují každé vozidlo s českou SPZ, které bude přijíždět s nákupem ze zahraničí. Hlídka provede důkladnou kontrolu vozu, dokladů, lékárničky a podobně. Ústně vydané nařízení pro policisty bude: minimální uložená pokuta je 2.000 Kč /vůz. Pokud se nepodaří najít žádný nedostatek, bude u celé osádky vozu provedeno vyšetření tělních dutin. Tato opatření jsou dle mého názoru dostatečné pro to, aby si každý rozmyslel ušetřit pár stokorun a přivezl si nešizené potraviny a kvalitnější pohonné hmoty ze zahraničí.

Zvýšení ceny za svoz komunálního odpadu

Toto opatření už pan ministr financí Kalousek navrhoval, ale opět nebylo řádně dotaženo. Můj návrh je 10.000/osoba/rok pro období 2013-2014. Od roku 2015 by se každá rok poplatek zvýšil o 1.000. To by pokračovalo každým rokem tak, aby výsledná cena byla 13.000. Tuto cenu považuji za optimální. Čtyřčlenná rodina po dokončení této reformy zaplatí 52.000 Kč/rok. To je zhruba cena za jednu zahraniční dovolenou. Jedné zahraniční dovolené ročně se v době nutného utahování opasků může taková rodina bez problémů vzdát.

Regulační poplatek proti zneužívání zdravotní péče

Současných 30 Kč považuji za výsměch. Dokud nebuda platba u lékaře za jednu návštěvu minimálně 1.000 Kč, nic se nezmění a lidé budou nadále zahlcovat ordinace svou zbytečnou přítomností.

Pro OSVČ vyšší odvody než pro zaměstnance

Toto opatření už mělo být zavedeno dávno. OSVČ je většinou bohatý podnikatel, který je státem nesmyslně zvýhodňován na úkor poctivých zaměstnanců. Tento stav se musí změnit co nejdříve.

Sdílejte:

Jak se vám líbí tento článek? Pět hvězdiček znamená, že hodně. Děkujeme za vaše hodnocení.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
O autorovi

Ivan Kvis

Ivan Kvis je autorem většiny článků na Krizi v ČR. Je disčeštinyk a disfaktik. To znamená, že v jeho článcích mohou být pravopisné i faktické chyby. A jsou.

Buďte první, kdo přidá komentář k tomuto článku!

Vložte komentář

Váš e-mail nebude ostatním čtenářům zobrazen.


*