Dluhopisy proti krizi

Pokud nám nepadne vláda, zvýší se daň z přidané hodnoty. Pokud vláda padne, DPH se zvýší taky, pracujícím lidem se zvednou odvody a zaměstnavatelům se zvedne úplně všechno. Je tedy záhodno využít jednu z posledních možností jak nekrást a v příštích letech něco ušetřit.

Vláda stanovila nominál u spořicích státních dluhopisů 1Kč, kvůli jednoduchému reinvestování výnosů. Aktuálně je platná 15 procentní daň z drženého dluhopisu. Daň se zaokrouhluje dolů. A tak se stane, že z korunových dluhopisů se neplatí žádná. Reálně by sice  držitelé dluhopisů neplatili daně ani ze „šestikorunových“ dluhopisů, ale korunové zní tak nějak lépe.

Velký zájem o státní dluhopisy správnou myšlenku emise potvrdil.  Můžeme spekulovat, zda potvrzení stejných daňových podmínek také pro soukromý sektor bylo jen nedopatřením, nedomyšlením, či účelovým jednáním zájmových skupin. Důležité však je co z toho pro nás plyne, aktuálně již jen do konce roku, jelikož od ledna bude platit nový způsob zdanění.

Zaměstnanec, nezaměstnaný, důchodce, student

[singlepic id=550 w=100 h=100 float=left]Pokud spadáte do této skupiny osob, pravděpodobně si řeknete: a) je hezké, že vláda odpustila tvůrcům pracovních příležitostí jednu z daní, úsporu třeba investují do dalšího rozvoje svého podnikání, nepropustí lidi nebo si minimálně od někoho dalšího o něco více koupí a přispějí tímk většímu výběru DPH  b) poslanci na nátlak nejbohatších schválně protlačili zákon, kterým si zlí kapitalisté zase namastí kapsy a budou zvesela vykořisťovat zaměstnanecký stav.

Podnikatel, který má půjčku ve vlastní společnosti

Ať už si o skutečnosti myslíte cokoliv, pravděpodobně si řeknete, že je to pro Vás výhodná záležitost a pokud spadáte do skupiny, které přijde, že už na daních a odvodech platí dost, pokusíte se možnosti využít.

Praktický dopad

Pokud společníci poskytli svým společnostem půjčku a firma jim následně platí z této půjčky úrok, společník z tohoto příjmu odvádí 15% daň. Pro představu na konkrétním případě: Půjčili jste své společnosti 10.000.000 Kč na 10% úrok. Za rok by Vám tak společnost měla na úrocích vyplatit 1.000.000 Kč, které zdaníte 15% daní, reálně získáte 850.000 Kč.

Pakliže půjčku nahradíte do konce roku emisí dluhopisů, bude situace následující: Nakoupíte dluhopisy společnosti za 10.000.000 Kč, ta tak získá potřebný kapitál stejně jako formou úvěru. Roční výnos z dluhopisu bude 10 %. Za rok by Vám tak společnost měla vyplatit 1.000.000 Kč, které, pokud se jedná o korunové dluhopisy, nedaníte, reálně získáte 1.000.000 Kč.

U dluhopisů emitovaných do konce roku 2012 tento stav platí po celou dobu života dluhopisů, třeba i po následujících 20 let. Pokud stihnete emitovat dluhopisy do konce roku, jedná se o extrémně zajímavou možnost úspory, nicméně i v roce 2013 dluhopisy představují alternativní možnost získání kapitálu, třeba i pro dobročinné účely, kdy nezisková organizace získá kapitál pomocí nízko úročených dluhopisů, které nakoupí jejich podporovatelé.

Více informací o korunových dluhopisech a postupu emise můžete nalézt na stránkách www.dluhopisove.info.

Sdílejte:

Jak se vám líbí tento článek? Pět hvězdiček znamená, že hodně. Děkujeme za vaše hodnocení.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

Buďte první, kdo přidá komentář k tomuto článku!

Vložte komentář

Váš e-mail nebude ostatním čtenářům zobrazen.


*