CYRRUS – krize dorazila na komoditní trhy

Ptáme se odborníků z CYRRUS

Lze se proti ní zajistit?

Dnes jsme se rozhodli vyslechnout názory na krizi od odborníků – analytiků z CYRRUS.

CYRRUS a.s. je největší makléřská společnost na Moravě a tak nejspíše má smysl jim dát šanci se projevit na našem brněnském serveru.

Proberme si pár nejasností kolem stříbra – tento kov má tradičně podobnou investiční charakteristiku jako zlato, tj. je považován za formu dlouhodobého uchování hodnoty a zajištění proti inflaci.

Kde je rozdíl?

Hlavní odlišností je vyšší využití stříbra v  průmyslu, např. v automobilovém, nebo optickém, dále nalézá využití také ve zdravotnictví nebo textilním průmyslu. Poptávka pro využití v průmyslu tvoří cca 40% celkové poptávky. Nezanedbatelná je také zájem z oboru šperkařství. Největší část světové těžby stříbra se soustředí v zemích Latinské ameriky jako Peru, Bolívie a Mexiko, popř. Chile, dále se stříbro těží v zemích tradičně bohatých na nerostné zdroje jako Čína a Austrálie, v Evropě patří k největším těžařům Polsko a Srbsko.

Vývoj na trhu v poslední době

Po prodělané krizi před několika lety, kdy klesaly ceny snad všech komodit, nastoupily ceny stříbra prozatím trvající růstový trend. Od roku 2008, kdy se cena stříbra dostala pod 9 USD, až do současnosti cena bez větších výkyvů rostla. Počátkem března t.r. se cena dostala nad 35 USD, následně až na nové rekordy, kdy překonala maxima z roku 1980 (49,45 USD, tehdy k růstu ceny přispěly spekulace bratrů Huntových). Nový rekord je nyní 49,79 USD, byl dosažen 25.4. 2011.

Dlouhodobou příčnou růstu ceny stříbra je samozřejmě oživení světové ekonomiky a tím způsobená zvyšující se poptávka a spotřeba, jedním z faktorů jsou také rostoucí inflační očekávání nebo s poklesem vnímání rizika po krizi růst obchodní aktivity spekulantů. Nárůst v posledních týdnech před koncem dubna byl neopodstatněnou spekulativní „bublinou“.

Graf

Od přelomu dubna a května došlo k výraznému poklesu, za několik dní cena klesla o cca 30%. Důvodem byl zejména zásah chicagské komoditní burzy Comex, která zvýšila objem potřebných peněz k využití pákových obchodů. Požadovanou hodnotu navýšila z 14,500 USD na 16,200 USD. Tento krok přispěl k vyloučení části spekulantů z trhu a k propadu ceny. Zvýšení maržových požadavků i dlouhodobě přispěje na trhu se stříbrem k menšímu podílu spekulativních pákových obchodů a omezení volatility. Podobně např. RSI (ukazatel přeprodanosti a překoupenosti) před propadem dosahoval extrémní hodnoty 88,9b., kdy již hodnoty mezi 70 a 80 jsou nadprůměrné. Současné ceny kolem 35 USD za unci tak vrátily stříbro na fundamentálně opodstatněnou úroveň.

Vývoj poptávky po stříbru ilustruje graf níže vlevo, v devadesátých letech docházelo k plynulému růstu poptávky až na rekordní hodnoty v roce 2000, po krátkodobém vystřízlivění vidíme jasně pokles poptávky během krizových let 2008 a 2009 a v minulém roce vidíme opět výrazné oživení a přiblížení se původním rekordním hodnotám.

S rostoucí spotřebou stříbra klesají také dostupné zásoby, např. zásoby vykazované chicagskou komoditní burzou Comex (součást Chicago Mercantile Exchange), klesají již několikátý rok v řadě, jak ilustruje spodní graf.

Graf

Graf

Anketa CYRRUS

Má podle vás smysl do stříbra investovat?

Nahrávání ... Nahrávání ...

strong

Sdílejte:

Jak se vám líbí tento článek? Pět hvězdiček znamená, že hodně. Děkujeme za vaše hodnocení.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

Počet komentářů: 1

  1. kolemjdoucí 25. 5. 2011 @ 23:25

    Seriozní článek na Krizi v ČR, bezva!

Vložte komentář

Váš e-mail nebude ostatním čtenářům zobrazen.


*